Fašiangy,Turíce

Fašiangy sa nevzťahujú len na obdobie plesov, ale aj na tradície, ktoré sa zachovávajú v niektorých regiónoch dodnes.

A odkiaľ pochádza slovo fašiangy ?

Slováci slovo fašiangy prevzali od nemcov; oni pre toto slovo používajú výraz fašang, ktoré odvodili od slova vast-schant, čo v preklade znamená posledný nápoj, čiže niečo ako rozlúčka a príchod pôstu.

Fašiangy začínajú deň po Troch kráľoch (7.1.) a trvajú až do polnoci pred Popolcovou alebo inak nazývanou tiež aj škaredou stredou, ktorá je prvým dňom pôstneho obdobia; to končí Veľkým piatkom. Pôst zaviedla kresťanská Cirkev koncom 4. storočia ako prechodné obdobie medzi zimou a jarou. Keďže sa do štyridsiatich dní pred Veľkou nocou nepočítajú nedele, pripadá tento deň na 47. pred Veľkonočnou nedeľou. V roku 2011 bude Popolcová streda  9.3.2011.

Ako vyzerali fašiangy kedysi?

V tomto období sa konali zábavy, zabíjačky a množstvo svadieb. Po dedinách chodili ľudia prezlečení v maskách, ktoré boli akýmsi symbolom vítania jari magickým spôsobom. Fašiangové masky pozostávali hlavne zo zvieracích vzorov a vyzerali strašidelne, pretože ľudia si mysleli, že takto vyplašia zlých duchov a démonov a zbavia sa ich tak nadobro. K zvieracím maskám sa v neskorších dobách pridali aj masky zvýrazňujúce charakter a zlozvyky opačného pohlavia. Masky chodili po dedine so sprievodom a navštevovali domácnosti, kde  “povykrúcali” domáce panie a zavinšovali im.Tie ich zato pohostili tradičnými fašiangovými pochúťkami. Patria k nim predovšetkým kalorické jedlá, hoci sa v minulosti stravovalo striedmo, ale práve toto obdobie bolo výnimkou a ľudia si dopriali všetkého. Naše staré mamy piekli šišky, pampúchy, záviny a fánky. Chlapi zase pripravovali zabíjačkové hody. My vám prinášame jeden zo skvelých receptov našich starých mám. Nájdete ho v rubrike recepty.

Príjemné “fašiangovanie”, priatelia.

Autor: Majka1.FLB

This entry was posted in Zvyky a tradície. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s