Čo ne/vieme o MDŽ…

Milí Moyzesáci,

dnes oslavujeme Medzinárodný deň žien.

Dnes, 8. marca 2011 uplynie už 100 rokov od prvého dňa, keď sa začal oslavovať Medzinárodný deň žien (MDŽ). Stalo sa tak na počesť štrajku 40 tisíc newyorských krajčírok, ktorý vypukol práve 8. marca v roku 1908. Tento štrajk sa stal začiatkom ich dlhého boja proti neznesiteľným pracovným podmienkam a za sociálnu i spoločenskú rovnoprávnosť.

O každoročnej oslave tohto sviatku rozhodli príslušníčky socialis­tického hnutia zo 17 štátov na svojej medzinárodnej konferencii, ktorá sa uskutočnila v auguste 1910 v Kodani. Zhodli sa na tom, aby sa 8. marec každoročne oslavoval ako medzinárodný deň boja žien za sociálne a politické zrovnoprávnenie, za medzinárodnú solidaritu, proti militarizmu a vojne.

U niektorých Európanov môže tento sviatok ešte stále vyvolávať asociácie s komunistickou propagandou, rozdávanie červených karafiátov opitými mužmi, (niekedy aj bitku namiesto kvetu od podguráženého muža)… avšak tento sviatok chce symbolizovať ženskú emancipáciu, pripomínať a zdôrazňovať ľudskosť a úctu.

Oslavy MDŽ na Slovensku sa konali už pred 1. svetovou vojnou. Počas nej boli zakázané a ich tradícia sa obnovila až v roku 1921.

Po oslobodení, najmä po roku 1948, nadobudli oslavy MDŽ celkom inú náplň. Ľudovodemokratické a neskôr socialistické Československo zrovnoprávnilo ženy sociálne, ekonomicky, spoločensky, kultúrne i vzdelanostne. Mohli sa plne realizovať vo všetkých oblastiach života spoločnosti. MDŽ sa stal prehliadkou úspechov pracujúcich žien pri budovaní socialistickej spoločnosti, ich obetavosti v rodinnom, pracovnom i verejnom živote. Pri tejto príležitosti im boli straníckymi, štátnymi a riadiacimi orgánmi všetkých stupňov udeľované vyznamenania a odmeny ako prejav uznania za ich aktívny prínos v rozvoji spoločnosti.

V istom období bol sviatok dokonca terčom posmechu a znevažovania…

Nie je dôležité, či existuje deň žien, alebo nie. To, že sa začal sláviť, podmienky a prejavy, v ktorých bol v určitých obdobiach prezentovaný, nemení nič na tom, že úctu a uznanie, lásku a porozumenie môžeme vyjadrovať ženám počas celého roka… a nielen ženám.

Autor: Majka 1.FLB

Zdroje : http://www.diskusneforum.sk/tema/historia-mdz, http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/  http://www.euractiv.sk

This entry was posted in Oznamy, Zvyky a tradície. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s