Liverpool – The world is our home

Projekt Connecting classrooms nás priviedol na konci septembra do Bratislavy, kde sa mal konať výber študentov, ktorí by najlepšie prezentovali plány svojho strapca na Slovensku. Prvou úlohou, ešte pred príchodom do hlavného mesta, bolo napísať krátku esej o tom, čo by som chcel/a na našej škole zlepšiť. Po príchode nás čakali rôzne aktivity – spoznávali sme sa, diskutovali o problémoch našich škôl a spoločne sme sa ich pokúšali riešiť. Potom sme sa rozdelili do dvoch skupín. V prvej boli mladí lídri – žiaci, a v druhej koordinátori – profesori. V takýchto oddelených skupinách sa vybrali zástupcovia študentov a koordinátorov, ktorí pôjdu do Liverpoolu reprezentovať krajinu a svoj vlastný strapec. Nečakane, ale úspešne sa nám vo východnom (košickom) strapci podarilo vytvoriť dvojice študent-koordinátor iba z dvoch škôl – z Gymnázia Park mládeže a zo Strednej zdravotníckej školy, Moyzesova.

Do odchodu bolo treba vybaviť ešte veľa vecí, no všetko zbehlo veľmi rýchlo, a tak sme mohli začiatkom novembra odletieť na medzinárodné stretnutie mladých lídrov a koordinátorov.

Keďže sme prišli v predstihu dvoch dní, rovnako aj nemeckí lídri a koordinátori, a tak sme tieto dva dni využili na zoznamovanie a spoznávanie mesta. Liverpool je mesto, ktoré má čo ponúknuť svojim návštevníkom. (múzeum The Beatles; starý prístav Albert Dock; dve majestátne katedrály – anglikánsku (tretiu najväčšiu na svete) a katolícku;…) Na záver druhého dňa dorazili Srbi. Po spoločnom večery sa začali dni neprestajnej a vyčerpávajúcej (zato však veľmi prínosnej) práce, keď sa k nám pripojili ďalší študenti a profesori z Anglicka. Na ešte výraznejšie pochopenie inklúzie a diverzity sme dostali náročnú úlohu – v medzinárodných, zmiešaných skupinkách sme v Liverpoole prechádzali mestom a pýtali sa úplne cudzích ľudí, čo si o tejto téme myslia, čo o nej vedia.

Napokon sme prezentovali rôzne aktivity našich škôl, ktoré sa nám doteraz podarilo vytvoriť a samozrejme, to najpodstatnejšie, kvôli čomu sme vycestovali až sem, bolo vytvorenie zaujímavého medzinárodného plánu pre každý strapec projektu zvlášť.

Snahou nášho strapca bolo zistiť rôzne informácie o ostatných krajinách, s ktorými spolupracujeme. Preto aj plán nesie názov: THE WORLD IS OUR HOME (PASPORT TO THE WORLD) Samozrejme je ľahké všetky informácie si „vygoogliť“, avšak pohľad a postrehy mladého človeka s rovnakými záujmami ako sú tie naše, je čosi trošičku iné.    A preto sme po návrate zmobilizovali aj ostatných mladých lídrov našej školy a projekt je momentálne v plnom prúde. S našimi zahraničnými partnerskými školami sme si vymenili dotazníky, v ktorých sa pýtame, čo nás zaujíma, čo o danej krajine nepoznáme… a začína sa spätná väzba – videá, prezentácie,… aby sme sa navzájom obohatili a „cestovali“ do zahraničia aj takýmto netradičným spôsobom.

 Ivana A.

This entry was posted in Reportáže, Zo života školy. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s